کارگاه یک روزه‌ی سفر به سرزمین آرزوها

آدرس: اصفهان، اصفهان خیابان فردوسی - کوچه 4 - پلاک 2 ساختمان آبی-سفید

شروع: پنجشنبه 4 خرداد 1396 ، ساعت 09:00

پایان: پنجشنبه 4 خرداد 1396 ، ساعت 18:00

بلیت های این رویداد

نام بلیت توضیحات مهلت ثبت نام
پنج نفر اول ظرفیت تمام شد!
قیمت دار
12:00 1396/03/02
پنج نفر دوم مهلت ثبت نام به پایان رسید!
قیمت دار
12:00 1396/03/04
پنج نفر سوم مهلت ثبت نام به پایان رسید!
قیمت دار
12:30 1396/03/03
پنج نفر نهایی مهلت ثبت نام به پایان رسید!
قیمت دار
12:00 1396/03/03

توضیحات

درباره کارگاه یک روزه‌ی سفر به سرزمین آرزوها

 

همه ما در دوران کودکی و نوجوانی رویاهای جذابی داریم. رویاهایی از جنس آنچه که می‌خواهیم در آینده به آنها برسیم و با تکیه بر آنها خوشحال، راضی، موفق و حتی پولدار و معروف شویم. رؤیاهایی درباره آن چیزهایی که دوست داریم به آن‌ها برسیم. در آن دوران کودکی و نوجوانی خودمان را در شرایطی می‌بینیم که می‌خواهیم به چه چیزی تبدیل شویم؛ ولی با بالاتر رفتن سن و شرایط نزدیک به انتخاب شغل و آینده بسیاری اوقات تغییر می‌کند. خیلی از ما به دنبال درس و دانشگاه، مهندس یا دکتر می‌شویم و بعد هم کار و ازدواج و ... با بالاتر رفتن سن به یاد آرزوهای جوانی‌مان می‌افتیم. به یاد آنچیزهای می‌افتیم که آرزوی رسیدن به آن را داشتیم ولی به آن نرسیده‌ایم.

 

با خودمان صادق باشیم. چند درصد از ما برخلاف میل باطنی خودمان دکتر یا مهندس شده‌ایم یا رشته‌ای خوانده‌ایم که علاقه‌ای به آن نداریم؟ چند درصد از ما وقتی از سر کار به منزل بر می‌گردیم خوشحال نیستیم و به دنبال چیز دیگری می‌گردیم که با انجام دادن آن کار یا رسیدن به موضوعات دیگر حال روحیمان را بهتر کنیم؟ چقدر ما صبح‌ها بدون اشتیاق از رختخواب بر‌میخیزیم و بدون خوشحالی سرکاری می‌رویم که دوستش نداریم و شبها بعد از کار در استرس و ناراحتی رسیدن فردایی داریم که دوباره با روزمرکگی خواهد گذشت؟ تا به حال به این موضوع فکر کرده‌ایم که واقعاً رویای فردی هر کدام از ما چه بوده؟ برای رسیدن به رویای فردی‌مان چه چیز‌هایی نیاز داریم؟

 

چندان عجیب نیست که ببینیم افراد موفق و ثروتمند و افرادی که از انجام دادن کاری که رویایشان بوده حس خوشحالی دارند، چندان ضریب هوشی بالاتری از ما ندارند و تقریبا عمده ما دارای ضریب هوشی تقریبا یکسانی هستیم. پس چطور درصدی از افراد با رسیدن به رویای زندگی‌شان تجربه‌ای بهتر برای خود خلق می‌کنند و در این راه شادی و رضایت را هم به مسیر زندگی‌شان می‌افزایند؟

 

یکی از ابزارهای رسیدن به نتیجه مورد نظر در «شناخت استعداد و توانایی» است. شناخت استعدادهای بالقوه فردی و حرکت در مسیر رؤیایی که منطبق با آن است،‌ نیازمند بالفعل شدن استعدادها است که به آن توانمند شدن می‌گوییم. در کنار مسائل فردی مرتبط با استعداد و توانایی،‌ ابزارهای دیگری هم نیاز هستند که برای رسیدن به هدف باید آن‌ها را با خود به همراه داشته باشیم و با استفاده از آنها در راه رسیدن به رویای شخصی خود حرکت کنیم.

 

در کارگاه «سفر به سرزمین آرزوها» با هم به رؤیاپردازی، کشف رؤیای فردی، تبدیل رؤیا به هدف و همچنین برنامه‌ریزی و تلاش برای رسیدن به واقعیتی که دیگر رؤیا نیست می‌پردازیم. با تمرین‌ها و فعالیت‌های عملی، رویای هر کدام از ما می‌تواند به واقعیت تبدیل شود. در این راه استعدادهای فردی مهمترین ابزاری است که بدون آن عملا رسیدن به رویایی که شاید واقعی هم نباشد چندان آسان و به‌دور از دردسر نیست.

 

به این موضوع باور داشته باشیم این ما هستیم که باید برای آینده خودمان برنامه داشته باشیم و رویای خودمان را بپروریم. اگر ما اینکار را نکنیم، دیگران برای ما رویاسازی خواهند کرد. در سفر به سرزمین آرزوها، از افسانه‌ای‌ترین و دورترین رؤیایی که داریم شروع کرده و با گام‌های متوالی سعی در شفاف کردن و واقعی‌تر کردن افسانه شخصی‌مان می‌کنیم. این گام‌ها عبارت‌اند از:

 

گام اول: کشف رؤیا

 1. ارائه تعریف رؤیا و هدف
 2. مشخص کردن و نوشتن بزرگ‌ترین تصویر عینی رؤیا (تمرین)

گام دوم: من کیستم؟

 1. تعریف خود و اهمیت این موضوع
 2. استعداد و توانایی
 3. آشنایی با نقاط ضعف و استراتژی‌ها

گام سوم: در مسیر رؤیا

 1. هماهنگی رؤیا و استعداد
 2. مشخص کردن رؤیا و استعدادهای در مسیر همدیگر
 3. تمرین و آزمون

گام چهارم: مقصد نهایی

 1. باید چه کنیم؟
 2. نقطه برتری
 3. زمان پرسش سؤالات 6 گانه
 4. مانیفست شخصی من
 5. ایستگاه آخر

تست استعدادسنجی کلیفتون که در این کارگاه به آن پرداخته می‌شود چیست؟

 

در انتهای این رویداد تست کلیفتون که قبل از برگزاری کارگاه برای شرکت کنندگان ارسال می‌شود مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد و نتایج آن به شرکت‌کنندگان ارائه می‌شود.

 

در بحث استعدادیابی و شناسایی استعدادها ، دانشمندی به نام کلیفتون برای نخستین بار، مفهوم نقطه قوت را به صورت جدی مطرح کرد. او یک روانشناس آمریکایی است که تقریباً تمام عمر مطالعاتی خود را برای به نتیجه رسانده بهتر دیدگاهش در مورد شناسایی استعدادها و استعدادیابی صرف کرده است. نکته کلیدی در نگاه کلیفتون که در پرسشنامه استعدادیاب کلیفتون هم دیده می‌شود این است که او اعتقاد دارد بهتر است به جای تلاش برای حذف یا تضعیف نقاط ضعف خود، به جستجوی نقاط قوت خود بپردازیم و چند نقطه قوت برتر خود را بیش از پیش تقویت کنیم.

به همین دلیل عموماً دونالد کلیفتون را پدر روانشناسی نقاط قوت میدانند (انجمن روانشناسی آمریکا در سال 2003 این عنوان را برای او به کار برد).

کلیفتون با اشاره به اینکه استعداد (Aptitude) به سادگی قابل مفهوم‌پردازی نیست و حتی گاهی تشخیص دقیق مرز بین استعداد و توانمندی و مهارت دشوار می‌شود، ترجیح می‌دهد به جای شناسایی استعدادها از عبارت  «پرورش نقاط قوت» استفاده کند.او گاهی هم از مفهوم «تم استعداد» استفاده می‌کند.

کلیفتون، با اشاره به جمله بنجامین فرانکلین، این نکته را مورد توجه قرار می‌دهد که استعداد، شبیه ساعت آفتابی است. تا زمانی که آن را به کار نگرفته‌ایم، در سایه است و وقتی آن را در نور و مورد توجه قرار دادیم، می‌توان آن را «توانمندی» نامید.

استعدادیاب بزرگسالان کلیفتون خصوصیت های بزرگسالان (18 ساله و بیشتر) را در 34 شاخص دسته بندی می‌کند. این آزمون که 5 استعداد برتر هر فرد را شناسایی می نماید، به همراه شرح دقیقی از هر یک از استعداد و جزئیات آن، ایده‌های کاربردی برای تبدیل استعداد به توانمندی را در بر دارند.

آزمون بزرگسالان حاوی 177 سوال مقایسه ای درباره هر فرد می باشد که در حدود 1 ساعت زمان خواهد برد. لازم به ذکر است سوال‌ها بصورت ویژه‌ای و بر اساس پاسخ‌های قبلی هر فرد و بصورت زنده تنظیم می‌گردند. بسیاری از سفارتخانه ها و موسسات پذیرش دانشجو و مهاجر این آزمون را به رسمیت می شناسند و بعنوان امتیازهای اضافه مورد تایید قرار میدهند. این آزمون در موسسات و دانشگاه های معتبر مختلفی در راستای استخدام و پذیرش دانشجو در خارج از ایران مورد استفاده می باشد.

در این دوره، نتایج تست استعدادسنجی کلیفتون برای هر فرد با تحلیل ارائه شده و با این کار شناخت بهتری نسبت به خود و اطرافیان‌تان پیدا خواهید کرد. به این ترتیب می‌توانید برای رویای فردی خود بهتر تلاش کرده یا در تیمی که در آن هستید یا می‌خواهید تشکل دهید، افراد را به شیو‌ه‌ای درست شناخته و در مکان مناسبی از آنها استفاده کنید.

 

تاثیر و هدف

شرکت در چنین رویدادی و آشنا شدن با ابزارها و روش‌های رسیدن به آرزوهای فردی و حرفه‌ای چه مزایا و تاثیری دارد؟ برخی از این تاثیرها و مزایا به صورت زیر است:

 1. آشنا شدن با استعدادهای درونی و سعی در پرورش آنچه داریم به صورت برنامه‌ریزی شده
 2. جلوگیری از حرکات احساسی و باری‌به‌هرجهت و کمک به حرکت هوشمندانه در زندگی
 3. پرهیز از هرگونه اضافه‌کاری در رسیدن به هدف واقعی
 4. حرکت در مسیری شفاف
 5. هدف‌گذاری واقعی و روشن برای آینده
 6. هم‌تیمی شدن با افراد مناسب و بر اساس داشته‌های واقعی
 7. روشن شدن انتظارات در کارهای تیمی و پذیرش افراد در نقش خود
دسته بندی : #آموزشی #کارآفرینی نوع : #کارگاه برچسب ها : #توسعه فردی